NUMMER SS’26
I vårt nya SS’26 nummer möter vi couturedesignern Ida Lanto i en nära intervju om visionen bakom hennes bröllop och synen på modern couture. Vi presenterar även vårt samarbete med CAIA Cosmetics och lyfter våra utvalda favoriter från NYBFW – silhuetter och trender som definierar säsongen. Snart tillgänglig i butik och online.
Ringar & Smycken
Josefin Cummings – Designa dina egna Ringar
Josefin Cummings är en mycket passionerad guldsmeds- mästare som guidar sina kunder genom hela processen av att skapa personliga smycken

Skriven av:
Foto:
Dekorationstrender för 2025
Josefin Cummings är en mycket passionerad guldsmeds- mästare som guidar sina kunder genom hela processen av att skapa personliga smycken. Att designa sina egna ringar är en minnesvärd upplevelse som ger ett unikt smycke som ingen annan har! Det behöver inte heller kosta mer än att köpa en färdig ring. Genom att själv välja detaljerna – från ädelsten- arna till ringens design – kan du skräddarsy ringen efter både din stil och din budget.
Vad uppskattar de flesta med att designa egna ringar?
De flesta uppskattar att få vara med och välja detaljerna och de valen skapar att just deras smycke/ring blir precis efter deras stil och smak. Känslan att få ha varit med och och skapa sin egen ring är speciell och många beskriver att det värmer i hjärtat! Det blir både en fantastisk upplevelse och en underbar ring!
Guld är en favorit, varför?
Att tillverka smycken i guld är en tradition som sträcker sig flera tusen år bakåt i tiden genom historien, vilket jag förstår, det är en helt fantastisk metall att arbeta med. Den är lagom mjuk, den går att bearbeta och töja ut och skapa det mest otroliga verk! Sist men inte minst så är nyansen och glansen helt magisk! Genom olika moment av bearbetning kan man få guldets yta nästan helt spegelblank, beskriver Josefin.

Vad är ditt Signum?
Jag och mitt team tillverkar smycken på beställning, i ett enda exemplar efter kundens specifika önskemål. Våra ringar har ofta en unik känsla. Vi fokuserar på att diamanterna ljusbrytnings förmåga ska komma till sin rätta, så ringarna designas utifrån diamanternas glittrande egenskaper! Vårt formspråk är ganska mjukt, rent och skandinavisk stil, med en touch av lite vintage känsla.
Utöver sitt arbete i designstudion på har Josefin även ett stort hjärta för välgörenhet. Genom projekt med organisationer som Compassion och Hand in Hand bidrar hon till att skapa bättre förutsättningar för människor i utsatta områden. Hennes arbete med smyckesdonationer har samlat in betydande summor till projekt som stärker kvinnligt företagande och bekämpar fattig- dom.
Josefin visar att smycken kan vara mer än bara vackra ting – de kan glittra för ett gott syfte. Att välja ett smycke från henne inne- bär inte bara att få en unik ring utan också att stödja en värdefull vision om att göra världen lite bättre.
Designa dina egna Ringar
Behöver du hjälp med att skapa dina dröm ringar? Kontakta Josefin!
Skriven av:
Foto:
Relaterade artiklar
-
Ringar & SmyckenTvå Decennier av Tyst Styrka
Det började i en liten studio i Stockholms skärgård – med en idé om att smycken inte bara skulle bäras, utan levas i.
-
Ringar & SmyckenVANBRUUN – Den Ultimata Guiden till att Välja Förlovningsring
Att välja en förlovnings- eller vigselring är mer än ett smycke, det är ett av livets mest betydelsefulla beslut.
-
Ringar & SmyckenJewellery by Jenny – unika vigsel- och förlovningsringar med gediget hantverk
Unika vigsel- och förlovningsringar skapade för hand av guldsmedsmästare Jenny Fors Gentele. Personligt hantverk, CAD-design och tidlös kvalitet.
-
Ringar & SmyckenGuldhuset – förlovningsringar & guldsmed med 50 års erfarenhet
Guldhuset erbjuder förlovningsringar i svensk tillverkning med eget hantverk, specialdesign, reparationer och ett av Sveriges största ringsortiment.
-
FestCelebrating the Creators: Bröllopsgalan 2025
Bröllopsgalan 2025 markerade starten på en ny era, som den första galan ledd och producerad av Karolina Wahlman från Bröllopskollegor, Sara från Your Event by…

