NUMMER SS’26
I vårt nya SS’26 nummer möter vi couturedesignern Ida Lanto i en nära intervju om visionen bakom hennes bröllop och synen på modern couture. Vi presenterar även vårt samarbete med CAIA Cosmetics och lyfter våra utvalda favoriter från NYBFW – silhuetter och trender som definierar säsongen. Finns nu att köpa i butik eller i vår shop.
Hedegårdens Stenlada
En Sagolik Bröllopsdag i Hedegårdens Stenlada, Tågarp
Hedegårdens stenlada som hyrs ut för fest och evenemang var ursprungligen stall för gårdens arbetshästar. Lokalen har renoverats och fått en unik atmosfär med rustika gråstensväggar, takbjälkar och ett tjusigt läge mitt på den skånska slätten.
Här finns stora möjligheter att arrangera tillställning efter önskemål. Bra förbindelser med Landskrona, Helsingborg och Malmö. Perfekt för festen där du/ni själv bestämmer hur det skall vara! Ladan rymmer 120 personer, det finns tre toaletter och en bar med två kylskåp. Direkt i anslutning till lokalen finns ett välutrustat disk- och serveringsrum.
Utöver festlokalen finns även möjlighet att hyra två extra rum i anslutning till lokalen som är utmärkt som exempelvis påklädningsrum för brud/brudgum, loge eller dylikt. Varav det ena går utmärkt att viga sig i. För middag i ladan får egen mat och dryck medtagas eller catering ordnas. Hedegården ligger bara två kilometer från Sireköpinge kyrka.


