Guldsmide by Lannerholt

Stockholms län
Juvelerare

Guld- & silversmide i Stockholm

Philip Lannerholt startade bolaget 2017, i april 2018 öppnade vi vår första butik/smedja i Monteringshallen i Sickla Köpkvarter. Vi strävar efter högsta kvalitet. Det flesta smyckena vi har i butiken är gjorda i vår egen smedja. Ett fåtal smycken är intagna från andra kvalitetsmärken. Vi designar smycken tillsammans med kund, till exempel vigselringar, förlovningsringar, student-, konfirmations- och doppresenter.

Vi gör även reparationer, omarbetningar av gamla smycken, gravyr och steninfattningar. Det som präglar vårt arbete är alltid ett gott hantverk med hög kvalitet. Hos oss får du något unikt efter just dina önskemål.

Hållbarhet är viktigt för oss. Vi jobbar bara med återvunnet guld som är det bästa ur en miljösynpunkt samt kimberleydiamanter, det vill säga konfliktfria diamanter. Förutom guld jobbar vi även med silver och platina. Ädelstenar och pärlor kan vi ta hem efter kundens önskemål.

Läs mer

  • Handgjord vigselring Jewellery by Jenny
    Ringar & smycken

    Jewellery by Jenny – unika vigsel- och förlovningsringar med gediget hantverk

  • Ringar & smycken

    Guldhuset – förlovningsringar & guldsmed med 50 års erfarenhet

  • Ringar & smycken

    Herberts Guld & Silver – Vigsel- och Förlovningsringar i Västervik

  • Ringar & smycken

    Exklusiva vigselringar & smycken av guldsmed Gunilla Lantz – Smederna Lantz Stockholm

  • Ringar & smycken

    Handgjorda vigselringar & exklusiva smycken – KJ Design av guldsmeden Kristina Johansson

  • Ringar & smycken

    Cocktailringen – smyckesvärldens första powerring