NUMMER FW’26
I vårt nya FW’26-nummer tar vi med dig till södra Frankrike och Renée och Jans bröllop som var ett firande av kärlek, vänskap och stil. Vi möter även Louis Abel-grundaren Jimmy Loutfi i en nära intervju om hur hans egna vigselringar blev starten på ett nytt kapitel inom fine jewelry, och blickar mot New York Bridal Fashion Week för silhuetterna, detaljerna och idéerna som sätter tonen för nästa säsong.
Podcast
Från idé till verklighet – Valerie designade sin egen brudklänning

Skriven av:
Annica SöderlundFoto:
Christopher FabesSom designer och modeprofil ville Valerie skapa sin egen brudklänning. Resultatet blev en unik, elegant och personligt inspirerad klänning.
Valerie Aflalo berättar att hon ville ha en modern brudklänning som kändes både party och elegant. Inspirerad av Kate Mosss bröllop skapade hon en lång, smal klänning med djup urringning och lång ärm. Klänningen var detaljerad med broderi, pärlor och swarovskikristaller.
”Jag ville ha något som kändes tillgängligt, härligt och lite sexigt också”, säger Valerie.
Brudklänningen designades med både fest och vigsel i åtanke – och blev en modell som senare blev populär bland andra brudar. Valerie berättar också att hon fortfarande har klänningen i en fin låda, en påminnelse om den speciella dagen och hennes arbete som designer.
Lyssna på hela poddavsnittet
Vill du höra hela historien direkt från Valerie . Du kan lyssna på poddavsnittet på:
Skriven av:
Annica SöderlundFoto:
Christopher FabesRelaterade artiklar
-
ModeLars Wallin Atelier – Exklusiv Couture och Brudklänningar i Världsklass
Lars Wallin Atelier – exklusiv couture och brudklänningar i världsklass. Med över 35 års erfarenhet skapar Lars Wallin tidlösa, skräddarsydda klänningar för den stora dagen.
-
ModeMode-inspirerande kollektioner för din stora dag
Mode-inspirerande kollektioner för din stora dag
-
ModeDesignern Julia Rosenö skapar unika bröllopsklänningar för bröllopet
Designer Julia Rosenö hjälper dig att skapa din helt unika bröllopsklänning för bröllopet
-
Ringar & SmyckenLantz skapar smycken med en färgsprakande twist
Skapar smycken med en färgsprakande twist
-
Ringar & SmyckenPersonliga vigselringar
”Våga vara personlig” – Kristina Johansson, KJ Design